Ekonomi

Başkan Kesikbaş, “Eskişehir ihracatı hız kesmiyor”

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Eskişehir merkezli firmaların 2023 Ocak ayında 105,2 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini ve yılın ilk ayında Eskişehir ihracatının önemli bir artış kaydettiğini belirten Kesikbaş, “TİM’in açıkladığı verilere göre Eskişehir ihracatı Ocak ayında yüzde 14 arttı. Geçen yılın aynı dönemine göre üreten ve değer yaratan tüm sanayicilerimizi ve çalışanlarımızı yakaladıkları bu başarı ivmesinden dolayı kutluyorum.”

Eskişehir’in 2022 Ocak ayına göre 12,9 milyon dolar daha fazla ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Kesikbaş, “Geçen yılın aynı döneminde ihracatımız 92,3 milyon dolar seviyesindeydi. Bu yıl Ocak ayında 105,2 milyon dolar seviyesine ulaştık. En çok ihracatı ABD, Fransa ve Almanya’ya yapıyoruz” dedi.

Cumhuriyetin 100. yılında hedeflerimiz daha büyük

TİM’in açıkladığı rakamlara göre, ülkemizin ocak ayında en yüksek ihracat maliyetine ulaştığını belirten Kesikbaş, Ocak ayında ihracatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artışla 19,4 milyar dolar olduğunu sözlerine ekledi. ESO Lideri Kesikbaş, “İhracatta attığı adımların meyvelerini toplamaya başlayan Türkiye, yeni ve daha büyük hedeflerle yoluna devam ediyor. geçen yıl hammadde, Cumhuriyetimizin 100. Yılında hem Türkiye hem de Eskişehir olarak önemli ihracat hedeflerimiz var.Sanayicilerimiz bu hedeflere ulaşmak ve büyümek için gerekli alanlarda destek taleplerini sürdürüyorlar.”

Alternatif pazarlara yönelmeliyiz

İhracatta sergilenen performansın yanı sıra yüksek ithalatın yarattığı cari açığa da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Kesikbaş, “Ocak ayında ithalat 33.7 milyar dolara ulaştı. Açıklanan rakamlarla Ocak ayında dış ticaret açığı yükseldi. 14,3 milyar dolar ile rekor seviyeye çıkarken, “Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde PMI verilerinin hala istenilen seviyelerde olmadığını ve küresel ekonomik daralma riskinin masada olduğunu da görmemiz gerekiyor. . Avrupa pazarını kaybetmeden alternatif pazarları ciddi olarak değerlendirmeliyiz” dedi. – ESKİŞEHİR

selcukhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu